İndüksiyon Ocak Elektronik Kart Tamiri

İndüksiyon ocak elektronik kart tamiri elektronik devre elemanlarını montelemek için yüzeyinde iletken yollar ve adaların bulunduğu yüzeyler arasında içi lehim kaplı delikler ihtiva eden yalıtkanlık özelliği olan plakalar elektronik kart olarak adlandırılır. Herhangi bir arıza durumunda İndüksiyon ocak elektronik kart tamir servisi titizlikle arızalı elektronik kartınızın tamirini gerçekleştirmektedir.

İndüksiyonlu ocak diğer klasik ocak türlerinin aksine ısı kaynağı olarak üzerine konan kabı kullanır ve kap içindeki yiyecek ısınmaya başlar. Yani burada ocak değil üzerine konan kap ısınır. İndüksiyonlu ocağın yüzeyi bu sistemle ısınmadığı gibi sadece kap ısınır ve elinizin yanması gibi bir tehlike oluşmaz.

İndüksiyonlu ocakların çalışma sistemi nasıldır?

İndüksiyonlu ocakların seramik yüzeyinin altında elektromıknatıslar bulunur. Bu elektromıknatıslar, manyetik alan oluşturarak kabın metal gövdesine ısı gönderir. Böylece ocak değil sadece ocağın üzerine konan kap ısınmaya başlar. Normal ocaklarda olan alevli sistem, indüksiyonlu ocaklarda elektronik devreler ile sağlanır. Elektronik kartlar üzerinde olan bu devreler ile ısının şiddeti artırılıp azaltılabilir.

İndüksiyon ocaklarda meydana gelen arızalar nelerdir?

• İndüksiyon ocaklarda elektronik kart devresi bozulmuş olabilir.
• Eksik ya da hasarlı kablo indüksiyon ocaklarda arızaya neden olur.
• İndüksiyon ocağı uygun frekans ve akım değerlerinin düşük olması arızaya yol açar.
• Elektrik akımının çok fazla ya da çok düşük gelmesi indüksiyon ocaklarda hasar meydana getirebilir.

İndüksiyonlu ocaklar tek halkalı ve çift halkalı ve üç halkalı ocaklar olarak üretilir. Kumanda panelinin altında bulunan elektronik kart arızalandığında yapmanız gereken şey indüksiyon ocak elektronik kart tamircisini aramaktır.

İndüksiyonlu ocak gözü temizlemesi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İndüksiyonlu ocaklar, sadece üzerine konan kabı ısıttığı için etrafı soğuktur. Et yağı sıçramalarında, su ya da süt taşmalarında nemli ıslak bezle silerek ocağın temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli temizlik yapıldığı zamanlarda cam seramik deterjanı kullanmak ve ocak yüzeyinin soğuk olmasına dikkat edilmelidir.

İndüksiyonlu ocaklarda genel olarak manyetik tabanlı tencere, tavalar kullanılmalıdır. Yani indüksiyona uygun tabanlı tencere ve tavalar tercih edilmelidir. İndüksiyonlu ocaklarda alüminyum, bakır, cam/seramik, taş ve manyetik taban olmayan tencere ve tavalar kullanılmamalıdır. İndüksiyon ocak elektronik kart tesisatçısı cihazınızın çıkardığı bütün arızalarında size hizmet vermektedir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 42 Ortalama: 2.7]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bizi Arayın