Gazlı Ocakları Tamir Eden Usta

Gazlı ocakları tamir eden usta ile arızalanan ocaklarınızın tamirini yaptırabilirsiniz. Periyodik bakımları yapılmayan ocaklar zamanla arızalanmaya başlar. Arızalı ocaklar ise kalitesiz ve lezzetsiz yemeklerin pişmesine, işletmenin müşteri kaybına uğramasına sebep olur. Çoğu zaman ocaklarda performans bozukluğu ya da hatalı aksamlar olabilir. Bu durumda gazlı ocak tamircisi ile iletişime geçilerek arızanın tamir edilmesi gerekir.

Evlerde kullanılan ya da endüstriyel mutfaklarda kullanılan gazlı ocaklar olsun kapaklı tencere ve tavalarda pişirilen yemeklerde ısı kaybı yaşanmamış olur. Tencereler geniş ve boy olarak küçük tencerelerden seçilmelidir. Gazlı ocak dönüştürme işlemi yapan tamirci ile ocağınızı Lpg’den doğalgaza, doğalgazdan lpgye dönüşüm yaptırabilirsiniz.

Gazlı ocaklarda alev ayarı yapılabilmesi en önemli şartı alevlerin tencere dışına çıkmamasıdır. Dışarı taşan alevler, gereksiz ısı kaybına yol açar. Bu yüzden ocak brülöründen alevlerin taşmaması için tencerenizin boyutuna göre ayarlamanız gerekir. Brülör kademesiz en güçlü ve en kısık alev arasında ayarlanıyor olsa bile arıza oluşabilir. Böyle bir durumda gazlı ocak brülör değişimi yaptırmanız gerekebilir.

Gazlı ocakların temizlik ve bakımı nasıl yapılır?

Gazlı ocakların temizliğine başlanmadan önce elektrikten çıkarılmalı ve ana gaz vanasından kapatılarak gaz kesilmelidir.

• Ocak bek ve ızgaraları periyodik zamanlarda sabunlu ılık su ile yıkanır ve durulandıktan sonra temiz bezle kurulanmalıdır.
• Ocağın emaye bölümünün yeni gibi kalması için ılık sabunlu su ile sık aralıklarla temizlenmeleri gerekir.
• Emaye parçaları sıcakken yıkanmamalı ve aşındırıcı temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Temizliği bittikten sonra düzgün şekilde yerlerine takılmalıdır.
• Eğer gazlı ocakta inox ocak tablası varsa nemli sabunlu süngerle sıklıkla temizlenerek yumuşak bezle kurulanmalıdır.

Gazlı ocakların temizliği yapılırken yüzeylerin zarar görmesini sağlayacak, soda amonyak, asit veya klorür gibi maddeler kullanılmamalıdır. Aşındırıcı temizlik ürünleri, leke ve pas sökücüler de gazlı ocak temizliğinde kullanılmaması gereken ürünlerdir.

Gazlı ocaklarda çıkabilecek sorunlar nelerdir?

Ocaklarda gözler alev almıyor olabilir. Ocak gözlerinin alev almamasının sebeplerinden biri regülatörün eski olması ya da enjektörlerin tıkalı olmasıdır. Adaptör delikleri kirlenmiş olabilir. Ocakta kullanılan gaz ile basıncı ocağa uygun olmayabilir. Tüp bitmiş ya da doğalgaz hattında bir sorun olabilir. Şapka ve adaptörler yerine doğru şekilde yerleştirilmemiş olabilir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bizi Arayın