Gaz Kaçağını Bulan Servis

Gaz kaçağını bulan servis doğalgaz kaçağı, normal bir zamanda olabileceği gibi depremde de olabilir. Bunun için her zaman temkinli olmalı ve doğalgaz tesisatınızın ana kapama vanasının yerini her zaman bilmelisiniz. Kombi ve su ısıtıcınız ise duvarda ya da sarsıntı geçirmeyecek bir yerde olmalıdır. Bu kurallara uyulursa deprem öncesinde doğalgaz kaçağı sorunu yaşadığınızda sıkıntılı durumlarla karşılaşmamış olursunuz. Olası bir deprem sırasında ilk yapmanız gereken şey doğalgazı ana vanasından kesmektir. Doğalgaz ile işleyen tüm cihazları, duman bacaları ve havalandırma menfezleri kontrol edilmelidir. Gaz kaçağını bulan firma ekibi gaz sızıntısını gidermeden kesinlikle hiçbir elektrik düğmesi açılmamalı, elektrikli hiçbir alet kullanılmamalıdır.

Doğalgaz cihazlarında karbon monoksit neden birikir?

Montesi düzgün yapılmamış, periyodik bakımları düzgün olmayan cihazlarda karbon monoksit gazı birikir. Bunun birkaç sebebi vardır:

• Karbon monoksitin birikmesine ilk sebep bacaların tıkalı olması gösterilebilir.
• İkinci sebep ise temiz havanın sirkülasyonunu engelleyen durumlar olabilir.
• Cihazın yakıcı haznesinde toz birikmesi ya da içinde bulunan özel sargının iyi yapılmamış olması doğalgaz cihazlarında karbon monoksit gazının birikmesine neden olan başlıca sebeplerdir.

Gaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır?

Sadece eviniz içinde değil binanızın dışında da doğalgaz kaçağı olabilir. Böyle bir durumda bina kapısı açılarak ortamın havalandırılması gerekir. Bina girişinde bulunan doğalgaz ana vanası kapatılmalıdır. Sigara ya da yanıcı herhangi bir madde bulundurulmamalıdır. Elektrik düğmeleri, asansör, kapı zilleri gibi araçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tür cihazların kullanımı kıvılcıma neden olarak doğalgazın alevlenmek için hareketlenmesine sebep olur. İster evinizde isterseniz binanızda gaz kaçağından şüpheleniyorsanız tüm bu kurallara uymalı ve oluşan arızayı kendi başınıza gidermeye çalışmamalı, bu konuda yetkili kişilerden yardım almalısınız.

Doğalgazın olduğu hemen her ev ve mekanda gaz kaçağının olması önemli bir sorundur. Çoğu insan gaz kaçağı olduğunda neler yapılmalıdır konusunda fazla bilgi sahibi değildir. Oysa ki gaz kaçaklarında muhakkak bilgili olmalı ve bu konuda neler yapılabilir. Paniğe kapılmadan yapılması gerekenler yapılmalıdır. Doğalgaz, kokusuz ve renksiz bir gazdır. Bunun yanında bacalarda is ve kurum bırakmaz. Diğer ısınma şekillerine göre doğalgaz ile ısınmada çevre kirliliği azalırken, baca yangını, bacaların tıkanması gibi oranları da düşmüştür.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 4 Ortalama: 3.8]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bizi Arayın