Fırın Tamiri

Fırın tamiri, pişirmek, içinde bir şeyler eritmek için kullanılan, dört yanından ısı veren ocaklardır. Fırınların genel yapısı ısıyı içinde tutan kapalı ekipmanlardır. Fırınlar, genel olarak hem evlerde hem de büyük işyerlerinde, firmalarda mutfak şeflerinin ve ev hanımlarının en önemli mutfak ekipmanlarından biridir. Ancak bu tür ekipmanlar uzun süreli kullanım, yanlış bağlantı ya da zamanında bakıma gönderilmedikleri için arızalanabilirler. Böyle bir durumda arızalı fırın tamiri gerekebilir. İster evlerde ister firma ve işyerlerinde kullanılan mutfak ekipmanı olsun bakım zamanı geldiği zaman bakım servisine yönlenmek en doğru tercihtir. Ancak fırın tamiri için de destek alınacak kişiler konusunda uzman, profesyonel kişiler olmalıdır.

Fırın çeşitleri nelerdir?

• Fırın çeşitleri, kullanıldıkları amaca göre çeşitleri değişmektedir.
• Ekmek, simit, börek ya da diğer hamur işlerinin yapıldığı ekmek fırınları. Tavanı basık, dört tarafı tuğla şeklindedir. Odun yakma sistemli ve elektrikli çeşitleri vardır.
• Kilden yapılan, kapalı havasız, odun kömürü yapmaya yarayan kömür fırınları
• Cevherin yakıt ile direk temasta olduğu yüksek fırınlar. Yüksek fırınlar çelik üretiminde, pik demir elde etmede kullanılmaktadır.
• Tuğla ve kiremitlerin dayanıklılığını artırmak için kullanılan tuğla fırını
• Çanak çömlek yapımında kullanılan çini fırın
• Isıtmaya, çözmeye bazı modellerinde de pişirmeye yarayan mikrodalga fırın
• Endüstriyel fırınlar

Fırın alırken nelere dikkat edilmelidir?

İster eviniz için ister işletmeniz için fırın seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle endüstriyel fırın çeşitleri seçerken daha dikkatli olmak gerekir. Çünkü diğer mutfak ekipmanlarına göre endüstriyel fırınlar çok daha pahalıdır. Alacağınız endüstriyel fırın için bazı noktaları bilmeniz çok önemlidir.

• Endüstriyel fırın seçerken mutfak kapasitesi ve hangi ürün pişirileceği çok önemlidir.
• Unlu mamüller için 40X60 cm ebatlarındaki tepsileri olan fırınlar idealdir.
• Fırınlarda yemek ürünleri yapılacaksa bunun için gastronorm küvetlere uyumlu olacak konveksiyonlu fırınlar tercih edilmelidir.

İşletmenizde daha pratik ve giderlerin fazla olmamasını istiyorsanız gazlı fırınları tercih edebilirsiniz. Elektrikli ve gazlı fırınlar arasında çok fazla fark olmamasına rağmen gazlı fırınlar giderleri az olduğu için daha fazla tercih edilen ürünler arasında yerini almaktadır. Konveksiyonlu fırınlar ise ısıyı bir ya da birden fazla fanla döndürme yapan fırınlardır. Fan hızını kontrol edebileceğiniz konveksiyonlu fırınları da seçebilirsiniz. Bununla birlikte daha sağlıklı pişirme yöntemi kullanabileceğiniz buharlı fırınları da tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 9 Ortalama: 4.2]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bizi Arayın