Elektrikli Fırın Termostat Değişimi

Elektrikli fırınlarda termostat değişimi yaparken ilk önce terminal telleri termostata bağlanarak kontrol düğmesi çekilir. Tespit vidaları söküldükten sonra algılama ampulü olarak tabir edilen termostat kontrol dirseği sökülür. Sökme işleminin ardından tel, ampul ve termostat dikkatli şekilde dışarı çıkarılır ve yeni termostat ile değiştirilir. Yeni termostat ters yöne kullanılarak takılır.

Elektrikli fırın termostat değişimi nasıl yapılmalıdır?

Elektrikli fırın termostat değişimi için konusunda uzman ve tecrübe sahibi olmuş kişilerden destek almanız gerekir. Termostat, sıcaklık kontrol mekanizmasıdır.  Kısaca elektrikli cihazlarda meydana gelebilecek aşırı ısınmalara karşı termostat, güvenlik subobu görevini görür. Termostatların asıl işlevi ise ortam sıcaklığını sabit tutmak ve aşırı ısınmayı engellemek üzerinedir. Günlük olarak kullanılan birçok fırın, saç kurutma makinası, buzdolabı, su ısıtıcıları, otomobil radyatörleri gibi cihazlarda termostat bulunur. Termostatlar elektronik, elektromekanik ve mekanik olarak üçe ayrılır. Ayrıca ayarlı ve sabit değerde tutan termostat çeşitleri de bulunur.

Çoğu zaman kullanılan cihazlar, belli bir süre sonra arızalanmaya, performansı düşmeye başlayabilir. Böyle bir durumda elektrikli fırın tamir servisinden yardım alarak cihazınızın bakımını yaptırabilirsiniz. Bunun yanında bazı durumlarda elektrikli fırın termostat değişimi yapılması da gerekebilir. Bunun için bazı kurallara uymanız gerekecektir.

Elektrikli fırın termostat onarımı nasıl yapılmalıdır?

Fırınlar bazen eşit şekilde ısıtmaz. Bazen de hiç ısı vermez. Bu durum fırın termostatı ile ilgilidir. Böyle bir durumda fırın termostat onarımı gerekebilir. Bunun için ilk önce bir tornavida yardımı ile plaka saat yönünün tersinde hareket ettirilerek plaka üzerinde bulunan çentik ayarı değiştirilir. Yükselen ısının normal değerlere düşürülmesi için plaka saat yönünde çevrilir. Fırın sıcaklığının 25 dereceye kadar yükseltilmesi için tornavida saat yönünde ortalama sekizde bir çevrilmesi gerekmektedir.

İster ev mutfağında ister endüstriyel mutfak ürünlerinde olsun düzenli şekilde yapılan bakım ve temizlik, ürünün ömrünün uzamasına imkan tanır. Ancak bazı durumlarda ne kadar bakım ve temizlik zamanında yapılsa da ürün parçalarında arızalanmalar görülebilir. Bu arızaların giderilmesi için profesyonel hizmet veren, konusunda uzman ve tecrübesi sahibi kişilerin desteğini almak ve sorunu ötelemeden bu hizmetlerden yararlanmak en sağlıklı tercihtir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 55 Ortalama: 2.7]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bizi Arayın