Doğalgaz Vana Değişimi

Doğalgaz Vana Değişimi, Doğalgaz vanalarının önüne kendisine gaz hattından gelen farklı maddeleri ayırt etmesi için gaz filtreleri mutlaka kullanılmalı ayrıca belli zaman aralıklarında bu filtrelerin temizlenmesi çok önemli bir unsurdur. Kullanılan vananın sağlamlığından emin olmak için periyodik bakımının yapılması gerekir. Aşırı gaz basıncının olduğu durumlarda da daha fazla kontorol edilmesini tavsiye ederiz. Eğer vanalarınız eski ve çürümüş ise usta eller tarafından değiştirilmesi lazımdır.

Çoğu zaman insanların aklına ocak doğalgaz vanasının ocağın yanında olup olmamasının bir öneminin olup olmadığı sorusu gelebilir. Vana değişimini yaparken oluşabilecek gaz kaçağına ya da tehlikeli duruma karşılık gazın hemen kesilebilmesi için doğalgaz vanası ocağın yanında ve görünür yerde olması oldukça önemlidir.

Doğalgaz vanası tesisatta gazın kullanılacağı yere taşınması için gerekli olan vazgeçilmez parçalardandan biridir. Doğalgazın kontrollü kullanımı için gerekli olan bir üründür. Doğalgaz, günümüzün en önemli ısınma ve pişirme için kullanılan araçlarından biridir. Doğalgaz teknolojisi sayesinde insanların ısınma problemi ve yemek yaparken kaliteli gaz kullanımı gerçekleşmektedir.

Doğalgaz kullanılırken bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Özellikle doğalgazın güvenli olarak kullanılabilmesi için doğalgaz tesisatının kapalı alandan geçmemesi çok önemlidir. Bunun sebebi ise kapalı alanda meydana gelebilecek gaz kaçağı yüzünden fazla miktarda gaz birikir. Gazın birikmesi ise kapalı alanda ateşin de olmasıyla birlikte can ve mal kaybına neden olacaktır. Doğalgaz hatları için tercih edilen vana çeşitlerinden biri küresel vanalardır. Küresel vanalar, 90 derece tam dönüş sağlayan ortasında delik bulunan vanalardır. Sıklıkla açıp kapama yapılan yerlerde tercih edilmektedir.

Küresel vana çeşitleri

• Dişli küresel vana
• Doğalgaz küresel vana
• Flanslı küresel vana
• Kelebek kollu küresel vana
• Mini küresel vana

Küresel vana avantajları nelerdir?

Doğalgaz tesisatlarının yanında ısıtma soğutma hatları, kimya sektörü, gıda ve kağıt sektörü ile gemi inşaatlarında en çok küresel vana çeşitleri kullanılmaktadır. Küresel vanaların avantajları içinde hafif olması ve az yer kaplaması ilk sırayı alır. Sızdırmazlık özelliği ve kolay açılıp kapanması, basın kayıplarına olanak tanımaması açısından tercih sebebidir. Birçok evde doğalgazlı ocak kullanımı vardır. Doğalgazlı sisteme geçmiş her binada gaz sızıntısı ya da yangın durumuna karşılık emniyet açısından kullanılacak doğalgaz emniyet vanası bulunur. Ayrıca doğalgaz kullanılan yerlerde olabilecek gaz kaçaklarına karşı doğalgazın kesilmesini sağlayan dişi bağlantı ve flanslı bağlantı olmak üzere selenoid vanalar emniyet sistemi olarak kullanılmaktadır. Doğalgaz vana değişimi yaparken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha sağlıklı ve güvenli şekilde uygulamanın gerçekleştirilmesi gerekir. Bu yüzden konusunda uzman ve deneyimli ekiplerden destek alınmalıdır.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 5 Ortalama: 3.2]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bizi Arayın