Bakır Boru Kaynağı Yapan Usta

Bakır boru kaynağı yapan usta öncelikle güvenlik önlemlerini almalı ve muhakkak kaynak yaparken kaynak gözlüğü kullanmalıdır. Kaynak yapılmaya başlamadan önce alan üzerinde yanıcı madde kontrolünün yapılmış olması gerekir. Çalışma alanı içindeki hava yeterli seviyede olmalıdır. Bakır boru tamircisi, kaynak işlemini gerçekleştirmeden önce çalışacağı alanın tüm güvenlik önlemlerini almalı ve özellikle yangın söndürme tüpünü yakınında bulundurmalıdır.

Bakır boru kaynağı nasıl yapılmalıdır?

Kaynak işlemi genel olarak lehimleme olarak da bilinmektedir. Buna göre bakır boru lehimi yapılırken şu şöyle bir sıra izlenmelidir:

• Kaynak işlemi genel olarak lehimleme olarak da bilinmektedir. Buna göre bakır boru lehimi yapılırken şu şöyle bir sıra izlenmelidir:
Bakır boru tesisatçısı lehim işlemine boruyu ölçüsünde keserek başlamalı ve keserken oluşan tüm çapakları temizlemelidir.
• Lehim pastası, lehimlenecek yani kaynak yapılacak kısma sürülür.
• Boru parçası fittingse takılır.
• Boru parçası takıldıktan sonra artan pasta artıkları ıslak temiz bezle temizlenir.
• Boru ve fittings ısıtılır. Böylece lehim birleşme yeri içe doğru kendi kendine emilmeye başlar.
• Tüm bu işlemler bittikten sonra kaynak yapılmış yani lehimlenmiş ıslak bezle silinir.

Kaynak işlemi sırasında oluşabilecek hatalar nelerdir?

Kaynak işlemi sırasında bazı hatalar oluşabilmektedir. Bu hatalardan biri sıçramadır. Sıçramanın sebebi ise malzeme yüzeyinin tam olarak temizlenmemiş olması, yüksek akım ve ark boyunun yüksek olmasıdır. Kaynak işlemi sırasında oluşan hatalardan biri de gözeneklerdir. Kaynak sırasında hızlı kaynak yapmak, uygun gaz koruması yapılmaması, elektrotların rutubetli olması, kaynak metalinin hızlı soğuması gözeneklerin oluşmasına neden olur.

Kaynağın hızlı yapılması, yanlış kaynak ağzının seçimi, kaynak voltajının az olması, kaynak sıralamasının yanlış yapılması da kaynak işlemleri sırasında oluşabilecek hatalardan bazılarıdır. Kaynak yaparken kaynak ağzı hatalı açılabilir, yanlış kaynak metali kullanılabilir ya da kaynak hızlı soğutulabilir. Bu durum çatlak oluşumuna neden olur. Kaynak işlemi sırasında kaynağın köpürmesi de meydana gelebilir. Bu durum çok sayıda gözeneğin oluşmasıdır. Bunun nedeni ise gaz korumasının doğru şekilde yapılmamasıdır. Böyle bir durumda bakır boru tamir servisini çağırmalısınız.

Kaynak işlemi yapılırken tüm güvenlik önlemlerinin alınmış olduğundan emin olmanız gerekir. Doğru ekipmanlarla yapılmayan lehim yani kaynak işleminde ciddi yanık riskleri, patlama ve yangın tehlikesi oluşturabilir.

 

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 11 Ortalama: 2.8]

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bizi Arayın